» » Як розрахувати кут нахилу даху однієї формулою

Як розрахувати кут нахилу даху однієї формулою

Вінцем будівництва будинку завжди є покрівля, і якою вона буде, залежить не тільки від побажання домовласника, але і від того, як розрахувати кут нахилу даху.

Що потрібно перед тим, як розрахувати кут нахилу даху

Установка кроквяних ніг зазвичай не викликає труднощів, якщо є необхідні кріпильні елементи, однак, вивіряючи кут, під яким будуть покладені скати, можна помилитися, якщо не знати деяких тонкощів. Наприклад, дуже висока покрівля в місцевості з сильними вітрами буде постійно зазнавати великих навантажень і в підсумку з великою часткою ймовірності буде зруйнована. Отже, щоб цього уникнути, іноді варто віддати перевагу не дуже ефектною, але стійкою низькою даху. Таких прикладів можна навести безліч, але розглянемо самі фактори, які впливають на висоту покрівлі. Від чого вона залежить?

Фото залежності довжини крокв від кута нахилу даху, roof-tops.ru

Як уже стало зрозуміло, перед тим, як розрахувати кут нахилу даху, в першу чергу необхідно прийняти до уваги кліматичні особливості регіону. Так, наприклад, чим гостріше двосхилий дах, тим гірше на ній утримується сніг і легше стікає з неї дощова вода. Однак, чим загрожує такий крутий нахил, при сильному вітрі, ми вже знаємо. У тих місцях, де є жарке сонце, краще зводити скати з мінімальним ухилом або взагалі обійтися без них, тобто зробити поверхню плоскої покрівлі, яка тим сильніше отримує і передає вниз тепло, чим більше її площа. Остання збільшується пропорційно крутизні схилу.

Чим більш полога дах, тим вище ймовірність того, що сильними поривами вітру з дощем волога буде заганятися під краю покрівельного покриття.

Крім іншого, слід враховувати, яким чином буде використовуватися простір під кроквяної системою – як горище або в якості житлової мансарди. У першому випадку допускається відстань до конька менше середнього зросту людини. У другому випадку необхідно, щоб було достатньо комфортного простору для пересування, тобто просвіт у центрі приміщення повинен становити не менше 2.5 метрів і, бажано, не менше півтора метрів в самій нижній точці стелі. Чималий вплив на кут ската даху може надати матеріал покриття, який можна укладати тільки при певній ступеня крутості нахилу.

На фото - розрахунок кута нахилу односхилого даху

Розрахунок необхідної величини пологі скатів мансарди

найважливіше в будь-якому приміщенні – його корисна площа, тобто та, яку можна буде використовувати для розстановки меблів і пересування, а також для зберігання речей. В мансарді іноді буває складно використовувати деякі ділянки простору, де розташовується найнижча точка стельової обшивки. Втім, такі місця як раз можна відвести під зберігання речей, зробивши там вбудовані шафи і тумби. Інша справа – зона вільного пересування, її площа залежить від висоти коника, а значить – і кута даху.

Фото співвідношення градус/відсоток ухилу покрівлі, krovlyakryshi.ru

Розглянемо на прикладі. Припустимо, ширина будинку – 9.5 метрів. Якщо хочеться простору над головою в межах 3 метрів хоча б по центру кімнати, то кут між скатами повинен бути не менше 35 градусів, оскільки вже при 30 висота коника виявиться трохи більше 2.5 метрів. Однак слід враховувати, що тоді ширина простору, доступного для вільного пересування (до двометрового рівня стелі), виявиться трохи більше 3.5 метрів. Якщо дотримуватися тієї ж висоти в найнижчих точках похилої стелі, і при цьому зробити кут покрівлі 30 градусів, то ширина кімнати скоротиться до 2.4 метрів. Найбільш комфортно буде в мансарді, під дахом з кутом більше 40 градусів, однак слід враховувати, що у такої конструкції, в порівнянні з пологим схилом (близько 10 градусів), вітрове навантаження збільшується майже в 5 разів.

У цілому, залежність кута нахилу покрівлі від висоти гребеня тільки полегшує розрахунки кроквяної системи.

Калькулятор розрахунку кута нахилу даху

2 будь-яких відомих значення, введіть їх.
Інші значення будуть розраховані автоматично.
Розрахунок кута нахилу даху Ширина основи (W) м Висота коника (H) м Довжина крокв (L) м Кут: градусів

Проте для обчислень потрібно досить добре знати ази геометрії. Найчастіше, переріз конструкції даху з боку фронтонів являє собою трикутник, рівносторонній, рівнобедрений чи іншого типу. Відповідно, користуючись найпростішими формулами, можна обчислити довжину будь-якого боку і суміжний з нею кут, знаючи основу і висоту. При цьому нам, крім вимірювальної рулетки, знадобиться таблиця Брадіс, оскільки доведеться зіткнутися з тангенсами.

На фото - розрахунок кутів нахилу вальмового даху, u-dachniki.ru

Отже, дивимося на фронтон і бачимо рівносторонній трикутник, що складається з двох прямокутних, один з катетів для яких є загальним. Існує формула, згідно з якою тангенс кута А при основі дорівнює відношенню противолежащего катета до прилежащему, тобто, Tg A = H/(L/2). Іншими словами, у нашому випадку це висота H, поділена на половину підстави L. Візьмемо ту ж ширину фронтону 9.5 метрів, половина його буде відповідати 4.75, на це значення ділимо висоту гребеня, яку вважатимемо комфортною, наприклад, 4 метра. У підсумку отримуємо 4/4.75 = 0.84, заглядаємо в таблиці Брадіса, шукаємо відповідну позицію в таблиці тангенсів і бачимо, що нам потрібен кут 40°.

Як матеріал може вплинути на нахил даху?

Будь-яка покрівля – це свого роду листковий пиріг з гідро - і пароізоляції, утеплювача, решетування і зовнішнього покриття. Все це укладено на кроквяну систему під певним кутом, який обмежує використання того чи іншого матеріалу. Головним чином слід орієнтуватися на інструкції, запропоновані виготовлювачем, які стосуються вимог до ухилу скатів. Покрівельні матеріали бувають рулонні, набірні (черепиця, шифер), листові, а також гнучкі штучні, і для кожного типу передбачений мінімальний кут даху.

Для рулонних покриттів оптимальним вважається ухил не більше 15 градусів за умови, що матеріал укладається в 2 шари. Якщо ж покрівля робиться тришарової, вона повинна бути ще більш пологою, близько 5 градусів, при цьому вимагається додаткова решетування для підвищення міцності на випадок збільшення тимчасової навантаження (сніг, дощ). Але є і виключення – мембранне покриття, яке можна використовувати при будь-якому нахилі даху.

Фото вибору покриття в залежності від нахилу даху, krovlyakryshi.ru

Набірні матеріали також не терплять крутих схилів, з тієї простої причини, що можуть з'їхати під власною вагою при найменшій передумові до цього, начебто штормового пориву вітру. Однак і занадто маленьким кут робити не можна, оскільки в цьому випадку маса покрівельного матеріалу буде надмірно навантажувати опорні конструкції, тобто крокви, решетування і інші елементи. Оптимальним вважається кут 22 градуси, достатньою для того, щоб під час дощу вода вільно стікала і не згасала вітром під стики.

щодо профнастилу та металочерепиці мінімальний ухил – 12 і 14 градусів відповідно, досить пологий, щоб опади стікали з даху, і при цьому не порушувалася її герметичність на стиках. В більшу сторону крутизна може збільшуватися без обмежень, проте з урахуванням того, що велика площа покрівлі має солідну масу. Також не слід забувати про вітрову навантаження і високу парусність дахів з кутом, близьким до 45 градусам. Оптимальний нахил – близько 27-30 градусів.

На фото - розрахунок кута нахилу даху для різних матеріалів, yegorka.com

А ось у м'якої черепиці, яка складається з окремих шматків матеріалу типового розміру, кут покрівлі пов'язаний з щільністю обрешітки. Якщо скати дуже пологі, то відстань між планками слід зробити якомога менше. Це обумовлено тим, що снігові маси можуть стати непосильним навантаженням для покриття. У тому випадку, коли крутизна схилів витримана в межах 30-40 градусів, крок обрешітки допускається більший, до 45 сантиметрів.